3 RZECZY, KTÓRE KAŻDY NASTOLATEK MUSI WIEDZIEĆ!

  • Blog
  • 3 RZECZY, KTÓRE KAŻDY NASTOLATEK MUSI WIEDZIEĆ!

3 RZECZY, KTÓRE KAŻDY NASTOLATEK MUSI WIEDZIEĆ!

Gdyby właśnie wynaleziono wehikuł czasu, to zmieniłabym w swoim życiu sporo rzeczy. Aktualnie mam 25 lat i uważam się za szczęśliwą osobę. Jednak drzemie we mnie nuta perfekcjonizmu i wiem, że zawsze można zrobić coś lepiej. Dlatego mając możliwość cofnięcia się w czasie, skorzystałabym z niego, ale tylko pod warunkiem, że zachowam te doświadczenia i wiedzę, którą mam obecnie!

Gotowi na podróż? No to startujemy!

3 Rzeczy, które każdy nastolatek musi wiedzieć:

1. Zmień otoczenie!

Brzmi bardzo dosadnie, jednak czasem tak po prostu powiedzieć trzeba. „Jesteś sumą 5 osób, z którymi przebywasz”. Według mnie to jedna z najważniejsza rzecz, aby rozpocząć swoją podróż ku lepszemu życiu. Będąc nastolatkiem, nie dobierasz swojego towarzystwa skrupulatnie. Akceptujesz je takie, jakie jest. W szkole trafiasz do klasy, w której 30 innych osób jest w tym samym wieku. Często łączy was tylko jedno – niechęć do szkolnej nauki. Osiągając pełnoletność, nie do końca wiemy, kim chcemy zostać w przyszłości. Jednocześnie każdy ma swoich idoli, mentorów, którzy nam imponują. W przyszłości chcielibyśmy być tacy jak oni.

Wskazówka: Poza lekcjami przebywaj właśnie z takimi osobami. Zapisz się do siłowni, jeśli podziwiasz Arnolda Schwarzeneggera. Chcesz zdobyć Nobla w dziedzinie literatury, jak Olga Tokarczuk zapisz się do klubu książki w pobliskiej bibliotece. Możliwości jest wiele!

Ps. Jeśli pochodzisz z małej miejscowości, zawsze pomocny w takiej kwestii pozostaje internet. Za pomocą Facebooka, możesz znaleźć ludzi z podobnymi zainteresowaniami do Twoich i chętnych do pomocy. Dzięki niemu mogą podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem.

2. Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę

Pamiętam, że od małego wyobrażałam sobie siebie w koszulce reprezentacji Polski stojąc na boisku piłkarskim / siatkarskim. Żyłam z tym przeświadczeniem do liceum, gdy kontuzja wykluczyła mnie z marzenia o zawodowym uprawianiu sportu. Aktualnie przez panującą epidemię sporo już dorosłych osób zdało sobie sprawę, że ich wymarzony etat, wcale nie jest taki stabilny i poszukują w pośpiechu dodatkowego źródła zarobku.

Wskazówka: Jeśli chcesz być w danej dziedzinie najlepszy musisz codziennie się w niej dokształcać. Jednak nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę, bo gdy coś pójdzie nie po Twojej myśli, już będzie za późno na zmianę. Skup się na jednej rzeczy, ale miej w kieszeni „asa” w którym nie będziesz mistrzem, jednak wiedza w tym zakresie będzie większa od 90% społeczeństwa.

3. Wychodź ze strefy komfortu

Mając 18 lat jednym ze sposobów wyjścia ze strefy komfortu jest po prostu pójście do pracy. Gdy rówieśnicy idą na imprezę, Ty przygotowujesz sałatkę dla klienta. Strefa komfortu daje nam złudne poczucie bezpieczeństwa. Można go porównać do siedzenia w środku zamkniętego pudełeczka, jesteś z każdej strony chroniony, jednak ściany te ograniczają Cię i nie widzisz wszystkiego, co się wokół Ciebie dzieje.

Takie życie jest „bardzo” wygodne, ale do czasu. Gdy rodzice dają Ci jedzenie, pieniądze, mieszkanie… w tym samym momencie zabierają Ci coś niepostrzeżenie. Tym czymś jest wolność wyboru i poczucie odpowiedzialności za własne życie. Gdy już jesteś dorosły i zarabiasz pieniądze musisz nauczyć się od podstaw zarządzania pieniędzmi, poznać nowe sposoby oszczędzania ich, czy pomnażania.

Wskazówka: Zacznij zarabiać pieniądze, ale nie wydawaj ich na imprezy co wieczór. Edukuj się w tematyce finansów dzięki książkom min. Roberta Kiyosaki, czy Michała Szafrańskiego. Ponieważ jeśli dobrze zaczniesz nimi zarządzać od początku, nigdy nie będziesz musiał martwić się o swoją przyszłość, bo masz komornika na głowie.

Eliza Nowakowska

Wirtualna Asystentka, która z powodzeniem pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze przedsiębiorcom. W życiu kieruje się mottem ” Osobiste sukcesy bardzo mnie cieszą, jednak pomaganie innym daje mi poczucie spełnienia.”